1 maja – Pokój, praca, bezpieczeństwo

1 maja – Pokój, praca, bezpieczeństwo

W dniu 1 maja przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych  Metalowców i Hutników w Polsce tradycyjnie i licznie uczestniczyli w obchodach Święta Pracy zorganizowanych przez OPZZ. W Warszawie zostały złożone kwiaty pod Bramą Straceń na Warszawskiej Cytadeli, placu Grzybowskim oraz został zorganizowany przemarsz uczestników na trasie siedziba OPZZ – pomnik Ignacego Daszyńskiego pl. Na Rozdrożu. W uroczystości wzięło udział ok. 100 przedstawicieli naszej Federacji reprezentujący zakłady Grupy FCA Poland z Bielska-Białej, Huty Łabędy, Prima Sosnowiec, WSK Kalisz, Prema Kielce, Neapco Praszka.

 

W swoim wystąpieniu Przewodniczący Federacji zaznaczył – 1 maja to dzień, w którym my – pracownicy żyjący z ciężkiej pracy własnych rąk – jesteśmy razem, aby zamanifestować swoją przynależność do wielkiej rodziny ludzi pracy, dla nas, dla świata pracy to najważniejsze święto w roku. To dzień, w którym pragniemy pamiętać i jednocześnie oddać hołd tym, którzy ponad 100 lat temu za odwagę głoszenia idei równości, wolności, braterstwa, walcząc o poprawę warunków pracy i życia pracowników, ponosili niekiedy cenę najwyższą. To dzień, w którym każdy pracownik ma prawo i obowiązek upomnieć się o poszanowanie swoich podstawowych praw – w tym przede wszystkim do godnego wynagrodzenia, które należy się za jego ciężką i uczciwą pracę.

Dzisiaj świętujemy kolejną rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, która dała nam możliwość swobodnego przemieszczania się czy podejmowania pracy za granicą. Europejskie rozwiązania prawne poprawiające polskie standardy socjalne i społeczne to wartości, które zdecydowana większość z nas postrzega pozytywnie, ale nadal po 18 latach bycia członkiem Unii polski pracownik konkuruje niskimi płacami. Jako Polska, jako Polacy, jako związkowcy, metalowcy i hutnicy mamy prawo do równego traktowania w ramach wspólnej Unii Europejskiej, ponieważ w naszych zakładach wykonujemy tę samą pracę co nasze koleżanki i koledzy tuż za zachodnia granicą, dlatego dochodzi do licznych sporów i strajków jak miało to miejsce w podpoznańskim Solarisie.  

01.05.2022 Warszawa , obchody Swieta Pracy zorganizowane przez OPZZ pod haslem ” Pokoj , praca , bezpieczenstwo „. Marsz przeciw wojnie .
Fot. Waldemar Gorlewski

1 maja to doskonała okazja, aby razem wspólnie na ulicach Warszawy zaprotestować  i wyrazić nasz sprzeciw wobec aktualnej sytuacji społecznej związanej z nieustannie wzrastającymi kosztami utrzymania, rosnącą inflacja oraz zagrożeniami i wydarzeniami wojennymi na Ukrainie. My, związkowcy – chcemy spokojnie pracować i żyć, a do tego potrzebny jest pokój w Europie i na świecie. 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.