12 Międzynarodowa Konferencja Fundacji dr. Otto Brenner Stiftung

W dniach 14-15 kwietnia 2011 w Katowicach odbyła się 12 Międzynarodowa Konferencja Fundacji dr. Otto Brenner Stiftung przy współudziale Fundacji Fridricha Eberta oraz Fundacji Hansa Bocklera.

Tegoroczna Konferencja została zorganizowana pod hasłem – Uprzemysłowione regiony Europy i ich wpływ na środowisko naturalne i procesy zachodzące w społeczeństwie.

Na konferencję, której głównym organizatorem są Związkowcy z niemieckiej centrali IG Metall wraz w fundacją OBS ( Otto Brenner Stiftung ) zaproszeni zostali przedstawiciele licznych środowisk – profesorowie, wykładowcy wyższych uczelni, politycy, burmistrzowie miast ( Katowic i Sosnowca) dziennikarze, członkowie niemieckich Rad Zakładowych zrzeszonych w IG Metall, a także związkowcy z niemal całej Europy, a głównie Europy Środkowej.

W trakcie tegorocznej konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z historią Górnego Śląska jako najbardziej uprzemysłowionym regionem Polski, jego charakterystyką i przemianami jakie zaszły w ostatnich 20 latach.

Poszczególni prelegenci w swoich wystąpieniach a także w dyskusjach panelowych starali zaprezentować własne doświadczenia dotyczących tych przemian kiedy to przemysł ciężki i wydobywczy został zastąpiony m.in. przez dynamicznie rozwijający się przemysł motoryzacyjny.

Dla zobrazowania tych przemian niech świadczy fakt że tutaj na Górnym Śląsku powstaje rocznie ok. 600 tyś samochodów opuszczających w tyską fabrykę Fiata i ok. 150 tyś z gliwickich zakładów Opla.

W dalsza cześć dyskusji przebiegała w temacie odpowiedzialności za środowisko naturalne, w kontekście tworzenia nowych miejsc pracy w ramach zapowiadanej przez specjalistów zielonej rewolucji mającej na celu ochronę naturalnych zasobów ziemi oraz zmian jakie ewentualnie przyniosą one dla przemysłu i zatrudnionych pracowników. I czy my jako Związki Zawodowe mamy czynnie brać udział w tych przedsięwzięciach czy też być wyłącznie biernymi obserwatorami ?

Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy konferencji (ok. 250 osób) skorzystali z możliwości zwiedzenia zakładów Fiat Auto Poland w Tychach oraz Browarów Tyskich.

Mirosław Grzybek – FZZ Metalowcy