Czy to początek regresu ? Zwolnienia pracowników w MAN Starachowice

Czy to początek regresu ? Zwolnienia pracowników w MAN Starachowice

Czy to początek regresu ? W trakcie najbliższych kilku miesięcy w starachowickiej fabryce autobusów MAN pracę straci ok 860 pracowników. O zaprezentowanie sytuacji poprosiliśmy Przewodniczącego ZZ Metalowcy MAN BUS Piotra Żmudzińskiego: 

W dniu 21.11.2022r. odbyło się spotkanie Przedstawicieli Związków Zawodowych z Zarządem MAN, p. Munurem Yavuzem i p. Markusem Franke, na którym przedstawiono szczegóły dotyczące redukcji personelu w ,,Starachowickim Zakładzie”.

Na wstępie p. Yavuz potwierdził docierające do nas od kilku dni informację, że w firmie nie będzie zwolnień grupowych. Od 1 stycznia 2023 firma MAN kończy współpracę z Agencją Pracy Tymczasowej i z osobami na samozatrudnieniu ( ok. 520 pracowników ) . Kolejnym etapem będzie nie przedłużanie 250 umów czasowych oraz wypowiedzenie 90 umów na czas nieokreślony. Proces ten ma potrwać do przełomu miesięcy maj/ czerwiec i w skutek powyższych działań pracę straci 860 pracowników. Prezes Yavuz wielokrotnie zapewniał, że każdy pracownik otrzyma propozycję podjęcia pracy za pośrednictwem specjalnie utworzonej grupy, która będzie zajmowała się transferem pracowników do poniżej wymienionych zakładów:

MAN Trucks Niepołomice – 250 miejsc pracy, MAN Banowce ( Słowacja) 54 miejsca pracy i PKC Group Starachowice 500 miejsc pracy. Trwają również rozmowy z okolicznymi firmami z województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, z zakładami VW i MAN Monachium dotyczące zatrudnienia pracowników z naszego zakładu. Podkreśliliśmy, że nie zgadzamy się z decyzją o zwolnieniach, natomiast Prezes zakomunikował, że decyzja, która zapadła jest nieodwołalna. Zaapelowaliśmy by pracownicy, którzy stracą pracę otrzymali wsparcie finansowe w tym jakże trudnym dla nich okresie. Oczekujemy również, że zostaną nam przedstawione zasady na jakich pracownicy mogli by przejść do w/w zakładów. Na chwilę obecną produkcja będzie przebiegała w systemie dwuzmianowym i nie ma w planach na 2023 rok zwiększenia taktowania w naszym zakładzie.

Przedstawiciele Związków Zawodowych nie godzą się ze zwolnieniami pracowników,  Przewodniczący Związku Zawodowego ,,Metalowcy” przedstawił propozycję produkcji  komponentów do autobusów/ciężarówek jednak Prezes Yavuz przekazał informację, że jest to niemożliwe, taką samą odpowiedź otrzymaliśmy dotyczącą produkcji wiązek elektrycznych w MAN w Starachowicach.

W związku z informacjami jakie pojawiły się w mediach odnośnie zatrudnienia w 2026 tylko 1,6 tyś. Pracowników w MAN w Starachowicach, Przedstawiciele Związków Zawodowych  zadali pytanie czy jest to prawdą. Na pytanie odpowiedziała Pani Grażyna Piotrowska, że jest to związane z umowami ze Specjalną Strefą Ekonomiczną w Starachowicach jest to informacja z 2016 roku i dotyczy minimalnej ilości zatrudnionych pracowników. Zarówno p. Markus Franke jaki Prezes Yavuz podkreślali, że nie ma planów całkowitego zamknięcia zakładu w Starachowicach.” 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.