Europejski Dzień Stali – 21 marca 2024

21 marca IndustriAll Europe wraz z europejskimi przemysłowymi centralami związkowymi organizuje europejski dzień stali celem zwrócenia na zagrożenia z jaki boryka się hutnicza branża Europejski sektor stalowy znajduje się w kryzysie:

⚠️W ciągu ostatniego roku produkcja stali w Europie (UE) spadła o 30 milionów ton.
⚠️Tysiące pracowników jest tymczasowo bezrobotnych.
⚠️Istnieją autentyczne obawy, że w Europie może dojść do utraty nawet 50% mocy produkcyjnych dot. stali.
⚠️Podczas gdy Europa cierpi, globalna nadwyżka mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym nadal rośnie, osiągając szczyt na poziomie ok. 2500 mmt na koniec 2023 roku.
⚠️Podczas gdy huty stali w Europie są zamykane tymczasowo, Chiny zwiększyły swoje moce produkcyjne o 2,2%, a Indie o 7,5%.
Stal ma kluczowe znaczenie dla zielonej transformacji Europy i jej strategicznej autonomii, należy ją chronić

Europejscy hutnicy i ich związki walczą:
➡️O nowy europejski plan działania dot. stali, zieloną stal produkowaną w Europie, aby zagwarantować przyszłość europejskiej stali i jej pracownikom.
➡️O równe warunki działania na arenie międzynarodowej i położenie kresu nieuczciwemu handlowi.
➡️ O przystępne cenowo i bezpieczne dostawy energii dla przemysłu.
➡️O dobre miejsca pracy w przemyśle.
➡️O to, aby firmy stalowe szanowały swoich pracowników i społeczność, od których są zależne.
Europejskie Związki Zawodowe są zjednoczone w naszej walce o europejską stal i jej pracowników.