IG Metall zawarł porozumienie płacowe dla przemysłu metalurgicznego

IG Metall zawarł porozumienie płacowe dla przemysłu metalurgicznego

Od 1 sierpnia 2022  pracownicy północno-zachodniego niemieckiego przemysłu metalurgicznego otrzymają o 6,5% podwyżki płac.

Jest to wynik czwartej rundy negocjacji przeprowadzonych  przez IG Metall po dziewięciu godzinach negocjacji. Uzgodniono jednorazową płatność w wysokości 500 euro za miesiące czerwiec i lipiec. Stażyści otrzymają 200 euro.

Okres obowiązywania układu zbiorowego pracy wynosi 18 miesięcy i kończy się 30 listopada 2023 r.

Ponadto uzgodniono przedłużenie obowiązywania układów zbiorowych dotyczących pracy w niepełnym wymiarze godzin dla starszych pracowników, bezpieczeństwa zatrudnienia i stosowania umów o pracę.

„W czasach wysokiej inflacji udało nam się osiągnąć wynik negocjacji, dzięki któremu w portfelach pracowników natychmiast pojawił się znaczący plus w wysokości 6,5%” – mówi Knut Giesler, lider okręgu IG Metall w NRW i negocjator. „Jest to największy procentowy wzrost w przemyśle stalowym od 30 lat. Grupy o niższych płacach oraz uczniowie przyuczający się do zawodu również skorzystają ponadprzeciętnie z 500 euro i 200 euro. Dzięki temu pracownicy otrzymują swój uzasadniony udział w bardzo dobrej obecnie sytuacji ekonomicznej w branży.”

Układ zbiorowy dotyczy 68 000 pracowników przemysłu stalowego w północno-zachodnich Niemczech (Nadrenia Północna-Westfalia, Dolna Saksonia, Brema, Hesja).

Autor: IG Metall 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.