Metalowcy w Sejmie

Metalowcy w Sejmie

W dniu 28 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Z tej okazji w Sali Kolumnowej Sejmu została zorganizowana uroczysta Sesja Rady Ochrony Pracy, która w tym roku została objęta honorowym patronatem marszałku Sejmu Marka Kuchcińskiego. W uroczystej sesji uczestniczyli przedstawiciele central związkowych wśród nich reprezentanci naszej Federacji.

Jak wynik z danych Państwowej Inspekcji Pracy tylko w ubiegłym roku doszło w Polsce do blisko 88 tysięcy wypadków przy pracy w których życie straciło 239 osób.
Przyczyny tragicznych wypadków przy pracy pozostają niezmienne od lat. Słaba jakość szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy albo ich brak, a także niewłaściwa organizacja stanowiska pracy. Do wypadków dochodzi najczęściej w małych i średnich firmach, zwłaszcza w branży budowlanej. Wynika z zaprezentowanych analiz w walce z wypadkami przy pracy najważniejsze jest profilaktyka i zapobieganie.

Spora odpowiedzialność spoczywa na związkach zawodowych, które powinny wymagać się od pracodawców bezwzględnego przestrzegania przepisów bhp. Nowym elementem mającym coraz większy wpływ na wypadki to stres oraz panująca atmosfera w miejscu pracy. Na zakończenie sesji uczestnicy mieli okazję zwiedzić Sejm.

Mirosław Grzybek

FZZ Metalowcy

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.