Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Świnoujście zwołana na wniosek związkowców Stoczni „GRYFIA”

W dniu 20 sierpnia 2020 miała miejsce nadzwyczajna sesja Rady Miasta Świnoujście zwołana na wniosek związkowców Stoczni „Gryfia” w obronie miejsc pracy wobec zapowiedzianej przez Zarząd Stoczni likwidacji Oddziału Świnoujście. Sesja rozpoczęła się od zaprezentowania aktualnej sytuacji w stoczni, którą zaprezentowała Aneta Stawicka Przewodnicząca MZZ Pracowników Stoczni Remontowej „GRYFIA”.

„Teraz to się nazywa „modernizacja Gryfii”, czyli – zabranie ze Świnoujścia wszystko, co się da i jest sprawne czyli – dok, żurawie nabrzeżowe, żurawie samojezdne, wózki akumulatorowe, halę namiotową ba nawet ploter do drukowania rysunków technicznych w formacie A0. I tylko ludzie nie są im potrzebni. Nie wierzcie im, że wszystko odbędzie się z poszanowaniem praw pracowniczych. Będą to wypowiedzenia zmieniające z propozycją pracy w Szczecinie. No łaskawy Pan, a naszym szczytem marzeń jest codzienny dojazd do pracy 120 km w jedna stronę. Podpiszesz – będziesz jeździł, nie podpiszesz – idziesz po zasiłek. Ale jakby co, to dostaliśmy propozycje pracy. Tym Panom, co wpadli wg nich na genialny pomysł wydaje się, błędnie zresztą, że remedium na całe zło w Szczecinie to sprzedaż Zakładu w Świnoujściu, zabranie wszystkiego, co się da, a wszyscy armatorzy popłyną za naszym dokiem jak kaczuszki do Szczecina. Nic bardziej mylnego. Żaden z naszych stałych armatorów po likwidacji Stoczni w Świnoujściu nie postawi swojego statku do remontu w Szczecinie”

W sesji nie uczestniczył żaden przedstawiciel – Zarządu Spółki, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ( mimo zapowiedzianej wizyty ministra M. Gróbarczyka ) , parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości aby odpowiedzieć pracownikom czy rzeczywiście zakład w Świnoujściu zostanie sprzedany? Obecni pozostali zachodniopomorscy parlamentarzyści uczestniczący w sesji zapowiedzieli że pilnie zwołają Sejmową Komisję Gospodarki Morskiej poświęconą sytuacji w Stoczni Gryfii. Niestety z informacji, które do nas docierają wynika, że Marszałek Sejmu nie wyraziła zgody na zwołanie komisji.

Sytuacja w stoczni Gryfia to kolejny przykład jak obecny Rząd sprawuje nadzór nad państwowym majątkiem. Po prostu wstyd !

W sesji na zaproszenie związkowców uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Federacji, którzy również mieli okazje zwiedzić Stocznie „GRYFIA” oraz spotkać się i porozmawiać z załogą.

FZZ MiH