Obchody poznańskiego Czerwca 56.

Obchody poznańskiego Czerwca 56.

 

W niedziele 26 czerwca 2016 przed główną bramą Zakładu H. Cegielski-Poznań S.A. w Poznaniu miała miejsce uroczystości upamiętniające wypadki poznańskiego Czerwca 56, którego głównymi uczestnikami byli pracownicy, związkowcy, metalowcy zatrudnieni w tym zakładzie.

W obchodach odpowiadając na apel kolegów z „Cegielskiego” udział wzięło ponad 100 przedstawicieli Okręgu Śląskiego, Łódzkiego i Wielkopolskiego Federacji Metalowcy.

Przewodniczący Metalowców H. Cegielski – Poznań S.A. kol. Zdzisław Stróżyk oraz V-ce Przewodniczący kol. Darek Rychlewski przybliżyli historię genezę oraz przebieg wydarzeń mających swój początek w czwartek 28 czerwca 1956 roku.

Przewodniczący Federacji Metalowców w Polsce kol. Romuald Wojtkowiak w swoim wystąpieniu podkreślił jak istotą rolę w naszej świadomości społecznej i związkowej powinna odgrywać pamięć historyczna.

V-ce Przewodniczący Federacji Metalowców kol. Grzybek Mirosław – zabierając głos zwrócił uwagę zebranym, że przed sierpniem, październikiem i grudniem nie tylko w kalendarzu, zawsze pierwszy był jest i będzie Czerwiec 56.

Na zakończenie uroczystości zostały złożone wieńce oraz kwiaty dojące hołd tym, którzy jako pierwsi w kraju w czasie realnego socjalizmu upomnieli się o podstawowe prawa pracownicze żądając chleba, wolności, podwyżek płac i obniżenia norm.

Przed uroczystościami związkowcy z zakładów Grupy Fiata i Spółek z nimi kooperujących z Bielska-Białej, GE Power Controls z Bielska-Białej, Belosu Bielsko-Biała, Nemak Bielsko-Biała, Avio Polska, Magneti Marelli Exhaust Systems z Sosnowca, Ospelu z Wierbki, Skierniewickiego ZIPO oraz Feroxcube zwiedzili zakład i hale produkcyjne. Największe wrażenie na zwiedzających zrobił wielkość oraz rozmiar silnika okrętowego.

/galeria/

FZZ Metalowcy

 

Mirosław Grzybek

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.