Obywatelski projekt ustawy o wzmocnieniu przemysłowego potencjału obronnego Rzeczpospolitej Polskiej

Co dalej z przetargiem na śmigłowce? Takie pytanie zadawaliśmy sobie jeszcze przed sezonem urlopowym, na obecną chwilę Rząd pani premier Kopacz nie przewiduje rozpisania nowego przetargu na śmigłowce dla polskiej armii. Jednak nasi koledzy i związkowych z PZL Świdnik S. A. nie ustają w swoich działaniach na rzecz odwrócenia tej niekorzystnej dla ich zakładu pracy sytuacji.

Ze wspólnej inicjatywy związków zawodowych działających na terenie PZL Świdnik został przygotowany obywatelski projekt ustawy o wzmocnieniu przemysłowego potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt ustawy zakłada, że zamówienie na dostawy broni, amunicji czy materiałów wojennych dla polskiej armii powinno być udzielone w pierwszej kolejności podmiotowi polskiemu, jeżeli posiada takie zdolności wytwórcze, natomiast podmiot zagraniczny, może być dopuszczony tylko wtedy, gdy po pierwsze krajowy podmiot nie posiada takich możliwości, a po drugie uruchomi w Polsce faktyczną działalność wspólnie z innym podmiotem polskim. Z dostaw sprzętu na potrzeby polskich sił zbrojnych nie będą korzystały firmy zagraniczne, których wkład w rozwój polskiego przemysłu obronnego kończy się na obietnicach. W ten sposób Minister Obrony Narodowej dostanie skuteczne narzędzie do realizacji programu modernizacji polskiej armii w sposób najbardziej korzystny dla żołnierzy i dla naszej gospodarki.

Aby projekt mógł wpłynąć do Sejmu nasi koledzy ze Świdnika muszą zbierać 100 000 podpisów poparcia pod tym projektem.

W imieniu naszych kolegów związkowców Metalowców ze Świdnika zwracamy się wszystkich do członków Zakładowych Organizacji Związkowych zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Metalowcy o wsparcie tej inicjatywy i pomoc w zbieraniu podpisów i przekazanie ich na ręce kol. Przewodniczącego Związek Zawodowy Metalowcy PZL Świdnik S.A. Zdzisława Łachmańskiego i wysłanie tych list na adres :

Związek Zawodowy Metalowcy PZL Świdnik S.A. Al. Lotników Polskich 1 21 – 045 Świdnik

Mamy nadzieję, że do dnia 30 października 2015, jako Metalowcy zbierzmy wymaganą liczbę podpisów.

Listy poparcia  – do pobrania.

Więcej informacji o inicjatywie na stronie internetowej: http://przemyslobronny.pl/

FZZ Metalowcy