Okrągły Stół w sprawie krakowskiej huty

W piątek 17 stycznia 2020 r. w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa miała miejsce konferencja w sprawie przyszłości funkcjonowania krakowskiej huty. Obrady w formule „Okrągłego Stołu” zostały zorganizowane przez władze miasta przy współudziale central związkowych działających w ArcelorMittal Poland S.A. Spotkaniu patronował Prezydent Krakowa, ale inicjatorami byli związkowcy z OPZZ – liderzy NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland. Po listopadowych akcjach protestacyjnych, to kolejna inicjatywa związkowa mająca na celu doprowadzenia do ponownego uruchomienia wielkiego pieca. W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób, w tym przedstawiciele rządu – na czele z Wicepremierem Jarosławem Gowinem, Minister Rozwoju Jadwigą Emilewicz, krakowscy parlamentarzyści, władze województwa, zarząd firmy ArcelorMittal, a także firmy współpracujące z kombinatem. W trakcie wystąpień polityków oraz przedstawicieli władz Spółki padały liczne deklaracje dotyczące potencjału krakowskiej huty i zapewnienia, że wstrzymanie prac wielkiego pieca jest wyłącznie tymczasowe. Jednak nikt z obecnych decydentów na zadane pytanie przez Przewodniczącego NSZZ Pracowników AMP S.A.

Krzysztofa Wójcika – „Kiedy konkretnie zostanie ponownie włączony piec ?” nie był w stanie odpowiedzieć. A na tą konkretną odpowiedź czeka prawie 1000 pracowników huty i blisko 2-3 tyś pracowników spółek bezpośrednio kooperujących z hutą, których miejsca pracy są zagrożone. Wiceprezes Zarządu Czesław Sikorski próbując odpowiedzieć na pytanie poinformował, że w drugim kwartale tego roku koniunktura powinna być lepsza i wówczas może zapaść decyzja o ponownym uruchomieniu wydziału surowcowego. Do tego czasu ponad 300 pracowników będzie zmuszonych dojeżdżać do zakładu w Dąbrowie Górniczej poświęcając dziennie ponad 12 godzin na dojazd, pracę i powrót do miejsca zamieszkania. Minister Jadwiga Emilewicz zapewniła, że rząd podejmie wszelkie możliwe starania na poziomie europejskim aby jak najszybciej została wprowadzona opłata węglowa ( za emisję CO2 ) powstrzymująca import stali spoza UE. Jest to bardzo istotne dla polskiego i europejskiego przemysłu w szczególności gdy Unia Europejska niedawno przyjęła zasady Zielonego Ładu i Neutralności Klimatycznej.

FZZ MiH