Pikieta pod Pałacem Prezydenckim 22 maja 2015

W dniu 22 maja 2015 związkowcy WSK PZL Świdnik S.A. zorganizowali pikietę przed Pałacem Prezydenckim. Powodem protestu była decyzja Rządu RP oraz MON-u ogłoszona w dniu 21 kwietnia br. przez Prezydenta RP, o odrzuceniu w postępowaniu przetargowym na śmigłowce dla Polskiej Armii, śmigłowców powstających w WSK PZL Świdnik.

Zdaniem związkowców ze Świdnika wybór francuskiego Airbusa zamiast śmigłowca AW 149 lub oferty PZL Mielec, godzi w interesy Świdnika Lubelszczyzny i Polski.

Pikietę, z inicjatywy załogi PZL Świdnik zorganizowały związki działające na terenie zakładu w tym głównie ZZ „Metalowcy” z Przewodniczącym kol. Zdzisławem Łachmańskim, oraz Solidarność i ZZ Inżynierów i Techników.

Dla ponad 1, 5 tysięcznej rzeszy zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim swoje poparcie dla protestujących wyrazili między innymi członkowie Federacji Metalowcy z całej Polski zatrudnionych w Zakładach Fiat Auto Poland w Bielsku-Białej (czynnie uczestniczący w pikiecie) i Tychach, Nemak Bielsko-Biała, Neapco Europe Praszka, Nkt Cables Warszowice, Mahle Krotoszyn oraz Rady Okręgów – Śląskiego, Wielkopolsko-Lubuskiego i Dolnośląskiego.

Przedstawiciele związkowców wręczyli na ręce Prezydenta RP petycję, którą przyjął minister Olgierd Dziekoński.

Mamy nadzieje, że zmiana głównego lokatora w Pałacu Prezydenckim, jaka dokonała się w dniu 24 maja 2015 pozytywnie wpłynie na sytuacje zatrudnionych w WSK PZL Świdnik pracowników.

Petycja.

Metalowcy FCA Tychy.

Metalowcy Mahle Polska Krotoszyn.

Metalowcy Neapco Europe Praszka.

Metalowcy Nemak Poland Bielsko-Biała.

Rada Okręgu Poznań.

Rada Okręgu Śląskiego.