Pikieta

Pikieta

We wtorek 22 września 2020 ok. 100 związkowców zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce pikietowało pod Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie przy ulicy Nowy Świat 6/12 ( były budynek KC )

Protest został zorganizowany wobec obrony ponad 200 miejscy w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu w związku z zapowiedzianą przez Zarząd Spółki procedurą sprzedaży prawa własności i prawa wieczystego użytkowania nieruchomości na której znajduje się tereny stoczni. Oznaczać to może koniec przemysłu stoczniowego w tym mieście. Spółka jest własnością Skarbu państwa zarządzana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Mimo, że pan minister Marek Gróbarczyk był obecny w budynku nie miał odwagi spotkać się z delegacją związkową, udawadniający że dialog społeczny i oczekiwania ludzi pracy są mu obce. Petycję odebrali pracownicy ministerstwa.

Ten stosunek do ludzi pracy, którzy aby dotrzeć do Warszawy z Świnoujścia i z innych miast Polski m.in. z Krakowa i Katowice, pokonali setki kilometrów świadczy o arogancji obecnej władzy. Po 40 latach od przemian społeczno-politycznych, które zostały zapoczątkowane przez stoczniowców dzisiaj odpłaca się im brakiem szacunku i dialogu.

A jeszcze nie tak dawno Premier M. Morawiecki i Minister M. Gróbarczyk 23 czerwca 2017 na terenie Morskiej Stoczni Remontowej Grfia uroczyście położyli stępkę pod budowę promu pasażersko-samochodowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – mówiąc „ Przyjechaliśmy tutaj aby dać z powrotem nadzieję na rozwój stoczni Szczecińskiej i dać konkretne zamówienia, stworzyć pobyt na okręty i statki które tutaj będą budowane. Jest dla nas kluczowa cześć wielkiej industrializacji polskiej gospodarki” – dziś zostały słowa, restrukturyzacja przez likwidacje i sprzedaż.

Przed wejście do Ministerstwa została złożona sybiliczna trumna jako wyraz obecnej sytuacji i nastrojów jakie panują wśród stoczniowców.

Petycja

Galeria

Mirosław Grzybek

FZZ MiH

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.