Polska potrzebuje większych płac.  Nowy układ zbiorowy dla pracowników niemieckiego przemysłu metalowego i elektrycznego osiągnięty przez IG Metall.

Polska potrzebuje większych płac. Nowy układ zbiorowy dla pracowników niemieckiego przemysłu metalowego i elektrycznego osiągnięty przez IG Metall.


W ostatnim czasie w mediach związkowych sporo uwagi zostało poświęcone negocjacjom płacowym prowadzonych przez naszych kolegów z IG Metall. W sytuacji kiedy nastąpił impas w rozmowach przy stale negocjacyjnym. Przedstawiciele i członkowie IG Metall zorganizowali masowe 24-godzinne strajki w zakładach przemysłu metalowego.
W tych akcjach udział wzięło ok. 500 000 pracowników zatrudnionych w 280 firmach.

Porozumienie dotyczące wzrostu płac osiągnięto, podczas szóstej rudy negocjacji z pracodawcami zorganizowanymi w SÜDWESTMETALL Badenii-Wirtembergii w nocy z 5 na 6 lutego po 13 godzinnych rozmowach.

Nowa umowa dla przemysłu Metalowego i Elektrycznego w Badenii-Wirtembergii – która jest umową pilotażową – zawiera m.in. wzrost płac o 4,3% od 1 kwietnia 2018 r. dla wszystkich pracowników oraz pozostałe elementy mające pływ na pensje pracowników oraz skrócenie czasu pracy.

Dla zainteresowanych szczegóły umowy zostały przetłumaczone przez nasze biuro do spraw współpracy zagranicznej FZZ Metalowcy prowadzone przez kol. Bogdana Kaczmarka.

 

 

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.