Problemy branży motoryzacyjnej – omówione na Zespole Rady Dialogu Społecznego

Problemy branży motoryzacyjnej – omówione na Zespole Rady Dialogu Społecznego

2 marca 2023 w trakcie posiedzenia Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego, uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Federacji zaprezentowali i omówione aktualne problemy motoryzacji, związane bezpośrednio z procedurą zwolnień grupowych w FCA Powertrain Poland Bielsko-Biała. Obecnie w bezpośredniej produkcji motoryzacyjnej jest zatrudnionych około 200 tyś osób w tym szacunkowo ok. 30 tyś jest powiązanych z wytwarzaniem silników spalinowych. Mając na uwadze, że jedno miejsce pracy w bezpośredniej produkcji generuje 4 miejsca około produkcyjne znaczy to, że do 2035 ( po tym roku ma obowiązywać zakaz rejestracji samochodów z silnikami spalinowymi w Unii Europejskiej )  może zostać zlikwidowanych ok. 120 tyś. miejsc pracy w motoryzacji. Wobec tych zagrożeń  głównym oczekiwaniem Federacji, będzie od strony rządowej:  

  • podjęcia rozmów na temat  przyszłości funkcjonowania tego przemysłu w Polsce w kontekście decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej ograniczenia emisji CO2 i zakazu rejestracji po 2035 roku samochodów spalinowych w UE , 
  • oraz rozpoczęcia dyskusji nad wypracowaniem strategii rozwoju w Polsce elektro mobilności tak aby transformacja tej sfery dokonała się w sposób sprawiedliwy i przejrzysty.

Przewodniczący Federacji Mirosław Grzybek poinformował, że kolejnym etapem rozmów będzie zwołanie posiedzenia Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Przemysłu Motoryzacyjnego, działającego przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii. 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.