Sekcja motoryzacyjna industriAll – 24.02.2015

Sekcja motoryzacyjna industriAll – 24.02.2015

W dniu 24 lutego 2015 w Centrum Kongresowym Elewijt/Bruksela miała miejsce konferencja sekcji motoryzacyjnej funkcjonującej przy IndustriALL. Myślą przewodnią tej konferencji było zagadnienie – Jakie skutki dla przemysłu motoryzacyjnego będą miały założenia przyjęte dla rozwoju Unii Europejskiej w strategii Europa 2020, a głównie dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla, CO2.

W swoim wystąpieniu i prezentacji ekspert unijny Pete Harrison z Europejskiej Fundacji Klimatycznej przedstawił szerokie spektrum tego zagadnienia. Zwrócił uwagę, że przemysł samochodowym w niedalekiej przyszłości czeka spore wyzwanie poprzez zastosowanie nowych technologii w tym zwiększenie w sprzedaży samochodów napędzanych energią elektryczną pochodzącą z baterii elektrycznych lub zasilania hybrydowego. Sporym wyzwaniem pozostają napędy wodorowe, ale to jak podkreślił wyzwanie dla następnej dekady. Ograniczenie emisji spalin a tym samym, CO 2 powinno skutkować transferem zatrudnienia do nowych gałęzi przemysłu związanych ( np. z produkcją baterii akumulatorowych) jednak nie powinno mieć negatywnego wpływu na utrzymanie miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym.

W drugiej części spotkania uczestnicy zapoznali się z belgijskimi formami aktywizacji zawodowej bezrobotnych przez firmę EDUCAMP. Firma ta wykorzystuje do swojej działalności przeprowadzania szkoleń i edukacji środki pochodzące z podatku wysokości 0,7 % płaconego przez belgijskich pracodawców do budżetu państwa.

Zainteresowanych sytuacją w motoryzacji za rok 2014 odsyłam do angielskojęzycznej prezentacji przygotowanej przez organizatorów.

 

/prezentacja/

 

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.