STANOWISKO Rady Federacji Związków Zawodowych METALOWCY  w związku z ogłoszona upadłością zakładu FagorMastercook  z dnia 29 stycznia 2015 r.

STANOWISKO Rady Federacji Związków Zawodowych METALOWCY w związku z ogłoszona upadłością zakładu FagorMastercook z dnia 29 stycznia 2015 r.

Rada Federacji Związków Zawodowych METALOWCY z niedowierzaniem przyjęła informację o ogłoszeniu upadłości zakładu FagorMastercook S.A. we Wrocławiu. Zakładu z wieloletnią tradycją, produkującego wysokiej klasy sprzęt AGD, której konsekwencją jest zwolnienie całej Załogi.

Decyzja podjęta przez hiszpańskiego właściciela okazała się być drastyczną dla wszystkich pracowników.

Z ogromnym niepokojem śledziliśmy działania pani syndyk masy upadłościowej mając nadzieję, że konstruktywna restrukturyzacja oraz pozyskanie nowego inwestora strategicznego doprowadzą do szczęśliwego finału jakim miało być utrzymanie zatrudnienia oraz dalsze funkcjonowanie znowelizowanej firmy.

Pomimo dużego zaangażowania pani syndyk niestety tak się nie stało!

Złożona oferta przez spółkę BSH Wrocław sp. z o.o. ( podmiot zależny od BSH Bosch und Simens Hausgerate GmbH ) w kwocie 90,0 mln zł. nie zawierała żadnych wiążących zobowiązań:

– brak gwarancji zatrudnienia dla obecnych pracowników zakładu,

– mglista deklaracja wznowienia produkcji w fabryce w perspektywie kilkuletniej (za 3-4 lata) co

umożliwiłoby wtedy stworzenie nie mniej niż 300 miejsc pracy i zachowania tego poziomu do roku

2022 z opcją wzrostu do 500 etatów,

– brak programu zatrudnienia pracowników FagorMastercook S.A. w upadłości likwidacyjnej po

uruchomieniu nowej produkcji.

Próba ponad rocznej reanimacji zakładu zakończyła się najgorszym z możliwych scenariuszy. Zwolnienia grupowe obejmą łącznie 758 pracowników. Likwidacja kolejnego zakładu pracy, to tragedia dla wielu rodzin, ogromny stres dla kolejnej grupy zawodowej związany z brakiem realnych ofert zatrudnienia na terenie miasta.

Zdajemy sobie sprawę, że ekonomia jest bezwzględna ale jesteśmy zbulwersowani biernością władz lokalnych, państwowych i parlamentarzystów wobec zakładu FagorMastercook.

Problemy zakładu wraz z załogą pozostawiono bez żadnego wsparcia z zewnątrz.

Oczekujemy od Pana Premiera zwiększonego zainteresowania sytuacją w zakładach przemysłu

metalowego. To nie pierwszy przykład bezwzględnej likwidacji zakładu. Bez echa przeszła likwidacja np. Fabryki Form Metalowych FORMET S.A. z Bydgoszczy. Głośno mówiło się w mediach o zwolnieniach grupowych w FIAT AUTO POLAND, co nie zmieniło faktu likwidacji 1500 etatów. Z poważnymi problemami boryka się Fablok Chrzanów, Metron w Toruniu i wiele innych. Zakłady o różnej formie własności w tym Spółki Skarbu Państwa. Łączy je jedno. We wszystkich pracują Polacy

Czy tylko masowe wystąpienia, protesty i strajki mogą spowodować zainteresowanie władz sytuacją w poszczególnych zakładach ?

Ponadnarodowe koncerny oraz właściciele zakładów lekceważą prawo i swoich pracowników, nie ponosząc żadnej konkretnej odpowiedzialności.

Oczekujemy od Rządu RP , a od Pana Premiera w szczególności zmiany tej sytuacji.

Rada Federacji

Związków Zawodowych METALOWCY