UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE 61 ROCZNICĘ POZNAŃSKIEGO CZERWCA 56

W Poznaniu jak co roku odbyły się uroczystości upamiętniające pierwsze w powojennej historii Polski wystąpienie „robotników”, które miało miejsce w dniu 28 czerwca 1956r na ulicach miasta. Wystąpienie to zainicjowane przez pracowników HCP a w tamtym okresie czasu „Zakładach im. Józefa Stalina” rozlało się na pozostałe zakłady pracy robotniczej dzielnicy Wilda i w wielkim marszu niezadowolonych maszerujących pod hasłem „chleba i pracy” pochód kierował się ku centrum miasta, gdzie do w/w grupy dołączali mieszkańcy Poznania.

Pamiętając o tamtych wydarzeniach nazwanych dzisiaj „czarnym czwartkiem” lub też „powstaniem poznańskim” mając na uwadze fakt aby nigdy więcej w Naszej Ojczyźnie do takich sytuacji nie dochodziło w uroczystych obchodach 61 rocznicy tego wydarzenia brali udział członkowie NSZZ Pracowników H.Cegielski Poznań „METALOWCY”.

Członkowie naszego związku zawodowego jak zawsze brali czynny udział w obchodach upamiętniających „czarny czwartek” 1956 roku zarówno o godzinie 06:00 przed bramą byłej Fabryki W3, gdzie przed tablicą upamiętniającą te wydarzenia kwiaty złożyli członkowie Komisji Zakładowej Fabryki Pojazdów Szynowych pod przewodnictwem przewodniczącego kolegi Piotra Kaczmarka.

Jak też w godzinach południowych przed bramą główną HCP, gdzie wiązanki kwiatów pod tablicą tam się znajdującą złożyli przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych działających w HCP w tym także Przewodniczący MK NSZZ Pracowników H.Cegielski Poznań kolega Zdzisław Stróżyk.

Ponadto kwiaty w imieniu Komisji Zakładowych naszego związku złożył wiceprzewodniczący MK NSZZ Pracowników H.Cegielski Poznań kolega Dariusz Rychlewski.

Tym samym przedstawiciele Naszego zawiązku zawodowego „METALOWCY” oddali hołd kolegom „cegielszczakom” z czerwca 1956 roku.

/Marek Kunowski/