Wizyta studyjna w zakładach BAE Systems, Military Air & Information Samlesbury w Wielkiej Brytanii

W dniach 1-2 września 2015 miała miejsce kolejna wizyta studyjna w ramach realizowanego przez Federację Metalowcy europejskiego projektu o nazwie „AirSpace for Communication” (Lotnicza przestrzeń dla komunikacji) w zakładach BAE Systems, Military Air & Information Samlesbury w Wielskiej Brytanii.

Gospodarzem wizyty był biorący udział w projekcie Związek Zawodowy UNITE the Union działający w sektorze lotniczym.

Nasi przedstawiciele – związkowcy z zakładów Avio Polska Sp. z o.o. w Bielsku-Białej oraz WSK PZL Świdnik zapoznali się z przebiegiem procesu technologicznego w zakładzie zlokalizowanym w Preston w niewielkiej odległości od Manchesteru.

W zakładzie produkuje się oraz montuje sekwencje do samolotów bojowych F 35 m.in. kokpit, wiązki elektryczne, zbiorniki paliwa.

W firmie zatrudniającej ok. 5 000 pracowników uzwiązkowienie wg. informacji angielskich kolegów wynosi prawie 98 %.

Pracownicy pracują od poniedziałku do czwartku i sporadycznie w piąty dzień tygodnia.

W trakcie wspólnego spotkania z angielskimi kolegami nastąpiła wymiana poglądów na sytuację pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce w uwzględnieniem sektora lotniczego.

FZZ Metalowcy