Wizyta studyjna w zakładach lotniczych PZL Mielec

W ramach realizowanego przez Federację Metalowcy europejskiego projektu o nazwie „AirSpace for Communication” (Lotnicza przestrzeń dla komunikacji) dniach 22-23 luty 2016 miała miejsce ostania już wizyta studyjna w Polskich Zakładach Lotniczych Spółka z o.o. – PZL Mielec spółka zależna od Sikorsky Aircraft Corporation należąca do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin. PZL Mielec jest największym w Polsce producentem samolotów w Polsce. W mieleckich halach powstają – wielozadaniowy śmigłowiec Sikorsky S-70 Black Hawk, dwusilnikowy samolot turbośmigłowy M28 przeznaczony do zadań cywilnych i wojskowych oraz jednosilnikowy samolot M18 stosowny w agrolotnictwie.

Początki zakładów PZL Mielec są związane z okresem przedwojenny i budową Centralnego Okręgu Przemysłowego. To tutaj przed II wojną światową powstawał słynny polski samolot bombowy PZL Łoś a w okresie powojennym jedyny polski samolot odrzutowy Iskra.

Uczestnicy wizyty – przedstawiciele włoskich związków zawodowych CGIL Lombardia oraz angielskiej centrali związkowej UNITE the Union zostali zapoznani przez przedstawicieli Zarządu Spółki z historią zakładów oraz relacjami pomiędzy Zarządem Spółki i Zakładowymi Organizacjami Związkowymi ( Związek Zawodowy Przemysłu Elektromaszynowego).

Członek Zarządu Spółki prezentując historię zakładu oraz najnowsze produkty firmy, sporo miejsca poświecił pozytywnej roli, jaką w ratowaniu miejsc pracy odegrały Związki Zawodowe, kiedy to roku 2005 tuż przed przejęciem przez Sikorsky zakładowi grodziła upadłość. Aby świadomość sobie skalę problemów, z jakimi borykali się związkowcy w trakcie transformacji po roku 1989 niech świadczy fakt, że z blisko 20 tyś załogi Spółka obecnie zatrudnia 1570 osób.

Na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro Parku Mielec – wykorzystującej teren starych zakładów w Spółkach prowadzących różną działalność od meblarskiej ( BRW ) do spożywczej ( Zielona Budka ) pracuje obecnie ok. 14 tys. osób.

W trakcie dwóch dni wspólnego spotkania zostały wymienione doświadczenia dotyczące sytuacji pracowników zatrudnionych w poszczególnych krajach ze szczególnym uwzględnieniem sektora lotniczego.

FZZ Metalowcy