Wizyta studyjna w zakładach lotniczych w Varese

W dniach 3-4 listopada 2015 odbyła się kolejna wizyta studyjna w ramach realizowanego przez Federację Metalowcy europejskiego projektu o nazwie „AirSpace for Communication” (Lotnicza przestrzeń dla komunikacji) w zakładach AgustaWesland w Varese w pobliżu Mediolanu.

Początki AgustaWestland sięgają pierwszych lat XX wieku i była ona prekursorem włoskiego lotnictwa cywilnego i wojskowego. Produkcja śmigłowców została zapoczątkowana w roku 1950. Obecnie firma prowadzi działalność w USA, Wielskiej Brytanii i Polsce gdzie jest inwestorem w PZL Świdnik.

Stronę polską reprezentowali przedstawiciele Federacji Metalowców – związkowcy z zakładów PZL Świdnik i Związku Zawodowego Przemysłu Elektromaszynowego z PZL Mielec. Stronę hiszpańską związkowcy z centrali Industraia de CCOO z zakładów Airbus Group z Sewilli i Bilbao.

W trakcie dwóch dni wspólnego spotkania z włoskimi i hiszpańskimi kolegami zostały wymienione doświadczenia dotyczące sytuacji pracowników zatrudnionych w poszczególnych krajach ze szczególnym uwzględnieniem sektora lotniczego.

Spotkania te pozwalają na zwiększenie wiedzy, stworzenie sieci współpracy oraz na poznanie najlepszych praktyk, które można wykorzystać z codziennej działalności związkowej.

FZZ Metalowcy