Za wolność, prawo i chleb” pod takimi hasłami protestowali 59 lat temu Metalowcy z HCP Cegielski w Poznaniu

Za wolność, prawo i chleb” pod takimi hasłami protestowali 59 lat temu Metalowcy z HCP Cegielski w Poznaniu

28 czerwca 2015 mija 59 lat od pierwszego strajku i pierwszego buntu robotniczego o zasięgu ogólnopolskim, jaki miał miejsce w PRL. Strajk wybuchł w czwartek 28 czerwca 1956 roku w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielskiego (wówczas noszących nazwę Zakładów im. Józefa Stalina) i przerodził się w spontaniczny protest uliczny Wielkopolan przeciw władzy.

Bezpośrednią przyczyna strajku było wycofanie się Ministra Przemysłu Maszynowego Romana Fidejskiego z warszawskich uzgodnień z robotnikami, jakie zostały uzgodnione w trakcie wizyty delegacji u ministra. Załoga największego poznańskiego zakładu zgłaszała pretensje w sprawie niesłusznie pobieranego przez trzy lata podatku od więcej zarabiających przodowników pracy i pracowników akordowych, cofnięcie zawyżonych norm, które powodowały realny spadek zarobków, wypłatę pieniędzy za nadgodziny, skrócenie czasu pracy w soboty do sześciu godzin i poprawę bezpieczeństwa higieny pracy.

Na transparentach widniały hasła: „Chcemy wolności”, „Chcemy chleba”, „Chcemy religii w szkołach”. Do manifestantów dołączyli robotnicy z innych zakładów i mieszkańcy miasta. Na ówczesnym placu Stalina zebrało się 100 tysięcy osób. Część demonstrantów weszła do gmachu Komitetu Wojewódzkiego PZPR i wyrzuciła stamtąd popiersia Lenina oraz dokumenty partyjne. Tłum wdarł się do więzienia na Młyńskiej, gdzie rozbroił strażników i uwolnił więźniów. Strajk generalny w zakładach im. Hipolita Cegielskiego, połączony z demonstracjami ulicznymi, został krwawo stłumiony przez wojsko i milicję. W trakcie dwudniowych zamieszek na ulicach Poznania zgniło 79 osób a ok. 800 osób zostało rannych.

Poznański Czerwiec 1956 r. był pierwszym w Polsce masowym wystąpieniem robotniczym przeciwko komunistycznym władzom i w bardzo poważnym stopniu przyspieszył zmiany polityczno-gospodarcze w PRL.

W poniedziałek 29 czerwca 2015 o godz. 14.15 przed główną bramą zakładu koleżanki i koledzy pracownicy Cegielskiego, Metalowcy, jak co roku uczą pamięć tych wydarzeń w trakcie uroczystego apelu.

Odezwa.

FZZ Metalowcy

Mirosław Grzybek

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.