Zwolnienia grupowe w MSR Gryfia w Świnoujściu!

W dniu 28 października 2020 Pan Prezes Krzysztof Zaremba pisemnie poinformował Zakładowe Organizacje Związkowe działające w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia o rozpoczęciu procedury zwolnień grupowych. Główną przyczyną jest zbycia prawa wieczystego użytkowania do trenów na których działalność remontową prowadzi stocznia. Jedynym kryterium doboru do zwolnienia jest miejsce świadczenia pracy – Świnoujście ! Zwolnienie ma dotyczyć 201 pracowników. Pan Prezes poinformował Związki, że rozpoczynając procedurę zwolnień podtrzymuje wcześniej wyrażoną chęć zatrudnienia pracowników w Szczecinie.

Informacja o zamiarze zwolnień grupowych to oburzający przykład arogancji przedstawicieli obecnego Rządu, który poprzez swoich ministrów powierzył kierowanie stocznią panu Zarembie ( byłemu posłowi PiS! ).

Trudno zgodzić się z takim traktowaniem pracowników zatrudnionych w Świnoujściu ponieważ:

• tereny stoczni w Świnoujściu nie zostały jeszcze sprzedane żadnemu nowemu właścicielowi !
  • Walne Zebranie Akcjonariuszu nie podęło żadnej stosownej Uchwały w temacie sprzedaży terenów stoczni w Świnoujściu!
  • Walne Zebranie Akcjonariuszy również nie odpowiedziało Związkom Zawodowym na pismo z dnia 30.09.2020 dotyczącą możliwości sprzedaży tych terenów Spółce Pracowniczej,
  • Pan Prezes Krzysztof Zaremba nadal nie zaprezentował kto będzie pokrywał koszty dojazdu pracowników na trasie Świnoujście – Szczecin ( miesięczny koszt to ok. 1400 zł. miesięcznie, 200 km x 20 dni to 4000 tyś km) gdy ten zdecyduje się świadczenie pracy w Szczecinie !
  • podanie że jednym kryterium doboru pracowników do zwolnienia to miejsce wykonywania pracy w Świnoujściu jest jawną dyskryminacją tych pracowników !

To obecny premier Mateusz Morawiecki i minister Marek Gróbarczyk w dn. 23 czerwca 2017 r. na terenie Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie uroczyście położyli stępkę pod budowę promu pasażersko-samochodowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, mówiąc: „Przyjechaliśmy tutaj, aby dać z powrotem nadzieję na rozwój stoczni szczecińskiej i dać konkretne zamówienia, stworzyć pobyt na okręty i statki, które tutaj będą budowane. Jest to dla nas kluczowa cześć wielkiej industrializacji polskiej gospodarki” !

Dziś zostały słowa, restrukturyzacja przez likwidację, sprzedaż i zwolnienia grupowe. Sytuacja w stoczni Gryfia w Świnoujściu to kolejny przykład jak obecny rząd sprawuje nadzór nad państwowym majątkiem !

FZZ MiH