Europejska Konferencja Sektora Motoryzacyjnego 2013

W dniach 23-24 stycznia 2013 w gmachu ITUH (International Trade Union House) w Brukseli miała miejsce konferencja europejskich związków zawodowych zrzeszonych w industriAll European Trade Union sekcji motoryzacyjnej w której uczestniczyli przedstawiciele polskich zakładów motoryzacyjnych, Fiat Auto Poland Bielsko-Biała, Tychy, MAN – Sady k/ Poznania, Neapco Europe Praszaka.

Myślą przewodnią konferencji to zrównoważy rozwój europejskiego sektora motoryzacyjnego zatrudniającego blisko 10 % pracujących europejczyków. Jak podkreślili w sowich wystąpieniach paneliści tylko zrównoważony rynek samochodowych dbający o lokalne rynki poprzez wspieranie zatrudnienia, inwestycje i pobyt wewnętrzny pozwoli na utrzymanie miejsc pracy oraz stworzy dalsze perspektywy rozwoju dla sektora motoryzacji.

W trakcie warsztatów omawiane były m.in.

– sytuacja osób zatrudnionych w przemyśle samochodowym poprzez Agencje Pracy Tymczasowej ( wielu krajach ich wynagrodzenie stanowi ok. 80 % etatowych pracowników, tylko w Szwecji pracownicy agencyjni mogą liczyć na średnie zarobki w danej firmie)

– perspektywy przed rozwojem alternatywnych napędów – elektrycznych, gazowych, hybrydowych czy nawet wodorowych, aby zgodnie z wytycznymi UE obniżyć poziom emisji CO 2 w dużych aglomeracjach miejskich po 2020 roku,

– rozwój szkolnictwa zawodowego przygotowującego nowe kadry dla przemysłu motoryzacyjnego.

W konferencji uczestniczyło ok. 150 osób. W trakcie pierwszego dnia uczestnicy solidaryzowali się z protestującymi koleżanki i kolegami belgijskich związków zawodowcy wobec dopingowi płacowemu w sektorze budownictwa i usług, który zatrudnia obcokrajowców.

FZZ Metalowcy